Pierwszą inicjatywą FOPG ma być zwołanie w najbliższym czasie gospodarczego okrągłego stołu, który wypracuje rozwiązania - również legislacyjne - dot. ochrony zdrowia (powstanie m.in. raport dot. służby zdrowia), odmrażania gospodarki, ochrony miejsc pracy oraz wzmocnienia prawnego i finansowego samorządów.
„Powołujemy Forum Odbudowy Polskiej Gospodarki, wzywając rząd i parlament Rzeczypospolitej Polskiej do konstruktywnego dialogu. Jesteśmy przekonani, że skuteczną strategię antykryzysową można wypracować tylko w formule uwzględniającej doświadczenie samorządowców i przedsiębiorców, którzy każdego dnia mają bezpośredni kontakt z ludźmi dotkniętymi kryzysem i sami ponoszą jego skutki. Dobra strategia nie powstanie w zaciszu rządowych gabinetów – musi wytrzymać zderzenie z rzeczywistością – czytamy w podpisanej w czwartek deklaracji założycielskiej FOPG.
- Trudny proces dialogu między rządem a samorządami i przedsiębiorcami wobec wybuchu epidemii koronawirusa stał się jeszcze mniej efektywny. Ekspercki głos samorządowców i przedsiębiorców nie jest należycie uwzględniany, co szkodzi polskiej racji stanu, a przede wszystkim odbija się na kieszeniach i poczuciu bezpieczeństwa bytowego milionów Polaków. Tylko wspólne, przemyślane i poparte wiedzą rozwiązania pozwolą uratować polskie przedsiębiorstwa, miejsca pracy oraz budżet państwa – mówi Michał Olszewski, prezes Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”, wiceprezydent Warszawy, jeden z inicjatorów zwołania Okrągłego Stołu Gospodarczego.
Działalność FOPG ma być skupiona wokół trzech celów - efektywnego docierania z rozwiązaniami eksperckimi do rządu i parlamentu, monitorowania skutków regulacji wprowadzanych przez państwo oraz dyskusji o efektywnym sposobie podziału ograniczonych środków budżetowych pomiędzy tych, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku epidemii koronawirusa.
Założyciele Forum zapewniają, że nie chcą angażować się w bieżący spór polityczny. Ich pierwsza inicjatywa, czyli Okrągły Stół Gospodarczy, ma w zamierzeniu mieć formułę eksperckiej dyskusji z rządem.
„Dialog rządu ze społeczeństwem i organizacjami powinien być normą w każdym czasie, ale teraz jest szczególnie potrzebny. W obliczu obecnego kryzysu Polska stoi bowiem nie tylko przed zadaniem ratowania gospodarki, ale także budowy modelu nowej - dostosowanej do wyzwań XXI wieku, odgrywającej istotną rolę w Unii Europejskiej i odpornej na słabości, które obnażyła pandemia koronawirusa” – czytamy w deklaracji założycielskiej FOPG.
Członkami Rady Przedsiębiorczości są Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
W ramach Unii Metropolii Polskich współdziałają m.in. prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Z kolei Stowarzyszenie „Metropolia Warszawa” zrzesza gminy i powiaty Obszaru Metropolitalnego Warszawy, czyli obszaru określonego jako NUTS 2 „warszawski stołeczny”.
Deklaracja założycielska Forum Odbudowy Polskiej Gospodarki jest dostępna tutaj.