Konieczne jest wsparcie podmiotów leczniczych przy wdrażaniu standardu rachunku kosztów

Pracodawcy RP dokonali wśród swoich członków weryfikacji stanu wdrożenia zaleceń określonych w rozporządzeniu dot. standardu rachunku kosztów.

Pracodawcy RP kontynuują zainicjowaną od ponad roku dyskusję roboczą z resortem zdrowia oraz Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotyczącą kwestii wdrażania standardu rachunku kosztów wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2020 roku w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów, jak również cyklu dedykowanych dla naszych członków szkoleń przygotowanych przez AOTMiT.

Przypomnieć należy, iż niepokoje wśród świadczeniodawców wzbudzały rozwiązania zarządczo-finansowe, skala oraz tempo wdrożenia, jak również brak pilotażowych wdrożeń. Wydaje się, że wprowadzenie ujednolicenia kont szczegółowych można uznać jako spełnienie oczekiwania środowiska zarządczego w podmiotach leczniczych oraz ekonomistów. Natomiast rozwiązania typowe dla zakresu rachunkowości zarządczej są w części niezrozumiałe i pozbawione cech, które powinny parametryzować efektywność ekonomiczną, w tym techniczną, alokacyjną i produktywność. Po dwunastu miesiącach wdrożenia standardu rachunku kosztów wśród osób zaangażowanych w ten proces w podmiotach leczniczych nadal pozostaje wiele pytań i wątpliwości.

Środowisko ekonomistów zdrowia skupione wokół Pracodawców RP od początku obserwowało, analizowało i monitowało zalecane w rozporządzeniu rozwiązania. W odpowiedzi na atmosferę niezrozumienia oraz braku koncyliacji rozpoczęte zostały prace nad stworzeniem eksperckiego rozwiązania wdrożenia zaleceń z przedmiotowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Z uwagi na to Pracodawcy RP podjęli się dokonania audytu stanu wdrożenia zaleceń określonych w rozporządzeniu dot. standardu rachunku kosztów.

Wyniki tej ankiety dostępne są tutaj.

Opracowane na podstawie ankiety wnioski dostępne są tutaj.

W dalszym ciągu Pracodawcy RP liczą na kontynuację współpracy z Ministerstwem Zdrowia i AOTMiT oraz zrozumienie problemów świadczeniodawców, którzy wciąż mierzą się z problemami związanymi z wdrożeniem przygotowanych przez resort zdrowia rozwiązań. Na podstawie doświadczeń wyniesionych z przeprowadzonej ankiety, jak również z praktyki wdrażania poszczególnych rozwiązań przez świadczeniodawców, konieczne jest:

  • powołanie zespołu projektowego przy udziale organizacji zrzeszających podmioty lecznicze objęte obowiązkiem wdrożenia zaleceń standardu rachunku kosztów;
  • ewaluowanie obecnie prowadzonych prac wdrożeniowych, materiałów szkoleniowych oraz wyznaczonych celów;
  • wyznaczenie celów pierwszoplanowych i kolejnych;
  • opracowanie planu projektu, w szczególności: obszarów działania, harmonogramu, zasobów, liderów, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Liczymy na zrozumienie i wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom. Pracodawcy RP ze swojej strony deklarują daleko idącą współpracę z uwagi na potrzebę wsparcia podmiotów leczniczych.

Pismo do Ministra Zdrowia w tej sprawie znajduje się tutaj.

 

Szanowni Państwo! Aktualnie prowadzimy intensywne prace nad naszym nowym serwisem www. Obecnie nie wszystkie treści są dostępne, za co przepraszamy. Już niebawem zaprezentujemy nową stronę Pracodawców RP. Zamknij