Ludzka mobilność stała się jedną z charakterystycznych cech współczesnych społeczeństw. Ponad 257 milionów ludzi na świecie to migranci. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 wyraźnie podkreśla pozytywny wpływ migracji na rozwój społeczno-gospodarczy. Odpowiednio zarządzane migracje przynoszą korzyści migrantom, krajom i społeczeństwom.
Migracje to wachlarz ludzkich doświadczeń – życiowych wyborów, zysków i strat związanych z migracją. To także wachlarz wyzwań, związanych chociażby z integracją imigrantów, oraz wachlarz korzyści - ekonomicznych, społecznych czy kulturalnych.
Liczba imigrantów w Polsce stale rośnie. W polskich firmach przybywa cudzoziemskich pracowników, a na uczelniach zagranicznych studentów. Jak promować uporządkowane migracje, z poszanowaniem praw człowieka? Jak w pełni wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą migranci i sprostać wyzwaniom związanym z integracją migrantów ze społeczeństwem polskim? Przede wszystkim poprzez podejmowanie szerokiego wachlarza działań służących tworzeniu legalnych kanałów migracyjnych, odpowiedniemu przygotowaniu instytucji i społeczeństwa do przyjęcia migrantów, jak również wspieraniu samych migrantów w przystosowaniu się do życia w nowym kraju i nowej kulturze.