W odpowiedzi na przekazany do opiniowania projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, Pracodawcy RP, w imieniu swoich członków, zwrócili uwagę na następujące kwestie:
- aby realnie poprawić opiekę nad pacjentem w podstawowej opiece zdrowotnej, konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie finansowania tych świadczeń oraz szczegółowe określenie zasad obsługi budżetu powierzonego;
- wśród tych świadczeń znalazło się również badanie anty-HCV. Zatem przyjęcie tego rozporządzenia spowoduje, że pacjenci nareszcie otrzymają możliwość bezpłatnego wykrycia wirusa i tym samym szybciej będą mogli podjąć leczenie. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ rocznie z powodu zakażenia HCV umiera ponad 1,3 milionów osób na świecie. To więcej niż w przypadku HIV/AIDS, malarii, czy gruźlicy. WZW C zostało uznane również za jedno z głównych i najbardziej niebezpiecznych światowych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Infekcja nie objawia się, dlatego tak wielu pacjentów nie bada się w porę, a choroba wykrywana jest w zbyt późnym stadium. Niestety, pomimo poważnego zagrożenia epidemiologicznego, wciąż nie dysponujemy rozwiązaniem systemowym, które pomogłoby szybciej diagnozować pacjentów zakażonych wirusem HCV,
- w projekcie nie zostały określone zasady obsługi budżetu powierzonego (sprawozdawczości, rozliczania, ustalania limitów i postępowania w przypadku jego przekroczenia). Bez tych informacji nie jest możliwe rzeczowe ocenienie przestawionego do opiniowania projektu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy NFZ całkowicie odstąpił od prowadzenia konsultacji zarządzeń dotyczących POZ, co powoduje, że jedynie na etapie konsultacji projektu rozporządzenia jest możliwość wpływania na ostateczny sposób realizacji umów POZ.
Z uwagi na powyższe Pracodawcy RP wyrażają pełne poparcie dla tego projektu, zwracając jednocześnie uwagę na konieczność zabezpieczenia finansowania tych dodatkowych świadczeń oraz szczegółowego określenia zasad ich finansowania – czytamy w piśmie.
Pełna treść pisma dostępna jest tutaj.
***
Warszawa, 14 czerwca 2022 r.