Transformacja energetyczna, nowe modele finansowania oraz ustawienie człowieka w centrum zainteresowania pracodawców – to oblicze współczesnego biznesu. Członkowie zarządów i rad nadzorczych muszą brać pod uwagę także szczególnie ważne wyzwania związane z wdrażaniem oraz stosowaniem regulacji ESG. O najlepszych praktykach oraz propozycjach ich ulepszenia dyskutowali uczestnicy obrad Okrągłego Stołu Kompasu ESG „Rola zarządów i rad nadzorczych w raportowaniu ESG”.
Kompas ESG to inicjatywa, która łączy świat biznesu w Polsce i pozwala na dzielenie się wiedzą oraz wymianę doświadczeń osób, którzy kierują firmami – tymi mniejszymi, jak i gigantami. Tym razem to menedżerowie najwyższego szczebla opowiadali o swoich refleksjach dotyczących wdrażania ESG i roli, jaką pełnią członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek.
- Ograniczenie śladu, dekarbonizacja, dojście do neutralności są wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Wiedzieliśmy, że chcemy to osiągnąć, np. neutralność do 2030 r., przy czym ORLEN jest złożoną organizacją o złożonej, rozmaitej działalności. Podzieliliśmy się rolami – na spółki i segmenty – wyjaśniała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu ds. strategii i zrównoważonego rozwoju PKN ORLEN. Opowiadała, jak multienergetyczny koncern musi mierzyć się z wyzwaniami wynikającymi ze skali działania, a także okoliczności zewnętrznych,. - Kryzys i wojna pokazały, że transformacja jest konieczna i musimy ją przeprowadzić. Transformacja to całkowita przebudowa gospodarcza Europy, a nie tylko środowisko i klimat – podkreślała Iwona Waksmundzka-Olejniczak.
Beata Mońka - prezes Art of Networking, pełnomocnik zarządu Pracodawców RP ds. ESG – zaznaczyła, że w turbulentnym środowisku szczególnie ważne jest motywowanie pracowników. – Liderzy muszą wiedzieć, jak motywować zespoły do włączenia się w proces ESG. Odwaga w działaniu, autentyczność, włączające procesy decyzyjne oraz zaufanie powinny być nieodłącznymi wartościami zajmujących stanowiska C-level.
Z kolei Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego wskazywałą, jakie są oczekiwania klientów wobec banku - Prowadzimy nasz biznes i obserwujemy, co zrobić by one się rozwijał, byśmy mieli klientów, a klienci nas ciągle wybierali. Ponieważ standardy ESG są ważne dla świata i dla naszych klientów, to integrujemy to z naszą działalnością i pokazujemy, że można łączyć ESG z podstawową działalnością firmy – mówila Ewa Łuniewska. Zaznaczyła, że ING Bank Śląski wdraża praktyki dotyczące wdrażania ESG, do procesów działania banku.
Beata Mońka spytała o uwzględnienie odpowiedzialności za wdrażanie ESG, w pensjach członków rad nadzorczych i zarządów. Iwona Waksmundzka-Olejniczak z PKN ORLEN i Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie, przyznały, że ich firmy wdrożyły takie rozwiązanie. Dorota Macieja wskazała na inne wyzwania związane z procesem efektywnego zastosowania regulacji ESG. -Ważne jest, jakim językiem będziemy się posługiwać, jakim językiem i jak porównywać raporty. Potrzebny będzie wspólny system, wspólny cel – coś jak Blik – jedna platforma, by ujednolicić dane i jedno miejsce gdzie będą dane o kontrahentach, certyfikatach. Wyzwaniem w bankowości jest pozyskiwanie danych od kontrahentów i ich ujednolicenie. To też kwestia świadomości. Potrzebne jest jedno centrum danych. Tu polska bankowość i systemy płatnicze mogą być wzorem. Ponadto ważne jest wzmocnienie polskiego głosu w UE, by mieć większy wpływ na kształtowanie taksonomii – podkreśliła Dorota Macieja.
Jak zatem angażować pracowników do skutecznego wdrażania ESG. Mówił o tym Mateusz Wcześniak, CEO Movie Games: - Najlepiej jest wyjaśniać to językiem korzyści, jak można włączać się w firmie, w te działania. Dbanie o pracownika pomaga w sposób znaczący, a skuteczne wdrożenie ESG też ułatwi kontakty i relacje firmy z bankami czy inwestorami. Korzystają wszyscy, nie ma przegranych.
Co zatem jest jeszcze niezbędne? Receptę przedstawił Mirosław Janik, prezes Polskiej Grupy Fotowoltaicznej: - Rolą zarządu jest rozwijanie firmy, a rolą rady nadzorczej budowanie poduszki bezpieczeństwa dla firmy. Jest więc wyzwaniem wyjaśnianie pracownikom, po co raportujemy, jaki to ma sens, to też kwestia kultury organizacyjnej. Ważna jest więc motywacja, edukacja i komunikacja – konkludował Mirosław Janik.
Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco, apelowała: - Wykorzystajmy talenty naszych pracowników do skutecznej transformacji. Branża IT stoi na ludziach, inwestycja w ludzi jest bardzo ważna, musimy robić to coraz lepiej, by być skuteczniejsi, a także, by zdobyć i utrzymać najlepszych. Wiceprezeska Asseco wskazała także na nowe trendy na rynku pracy: - Jednym z istotnych kryteriów kandydatów do pracy wywodzących się z młodszego pokolenia jest dla nich odpowiedzialność za środowisko, ekologię, podejście do rozwoju pracowników – powiedziała Gabriela Żukowicz.
Sławomir Kubiczek, CEO Frizzo podkreślił, że jego firma jest pod pewnym względem beneficjentem procesu wdrażania ESG i stawiania przez świat biznesu na zrównoważony rozwój. - Modernizujemy serwerownie, którymi dysponują firmy. Zajmujemy się wykorzystaniem nadmiaru ciepła, jest to dla nas motor inwestycyjny. Z jednej strony wymuszają to rosnące ceny prądu, a z drugiej optymalizujemy chłodzenie ze względu na ograniczanie śladu węglowego. Coraz więcej zakładów przemysłowych wchodzi w ten trend – mówił Sławomir Kubiczek.
Iwona Waksmundzka-Olejniczak dodała, jak ważne w tym procesie jest uwzględniania kultu korporacyjnych istniejących w firmie, co w przypadku ORLEN ma wyjątkowe znaczenie po sfinalizowaniu fuzji i przejęć przez płocki koncern. Cele ESG są wpisane w cele członków zarządu. Iwona Waksmundzka-Olejniczak podkreśliła, że zarządy i rady nadzorcze muszą pracować na podstawie precyzyjnego planu, inicjatyw, projektów, odpowiedzialnych segmentów i ludzi, by wdrożyć zasady ESG.
Beata Mońka podkreśliła, że Kompas ESG przynosi korzyści firmom, które w nim uczestniczą. – Prezentowaliśmy na forum unijnym w Brukseli wnioski wypływające z naszych dotychczasowych obrad okrągłych stołów. Decydenci i urzędnicy UE byli wręcz zachwyceni efektami naszych dyskusji oraz stopniem zaangażowania polskich menedżerów w sukcesywne wdrażanie regulacji ESG. A to nie jest nasze ostatnie słowo – podsumowała Beata Mońka.
Cały artykuł dostępny jest tutaj.