ESG jest jednym z największych wyzwań, ale i szans, jakie stoją przed światem biznesu w Unii Europejskiej. Polski biznes wiedzę na ten temat chętnie czerpie z Akademii Raportowania ESG Fobresa, której druga edycja zakończyła się 30 czerwca br. i była dużym sukcesem programowym oraz frekwencyjnym.
Akademia realizowana jest w ramach platformy wymiany wiedzy i doświadczeń "Kompas ESG" stworzonej przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, której partnerem strategicznym jest PKN Orlen.
Wdrożenie ESRS stworzy nową jakość raportowania niefinansowego i utrudni greenwashing
Najpierw tylko największe, ale z czasem wszystkie firmy będą musiały składać raporty niefinansowe według nowych standardów. ESRSy są w ocenie ekspertów bardziej wymagające i złożone niż stosowany wcześniej standard GRI (Global Reporting Initiative). Aby jak najlepiej przygotować się do nowych zmian, warto wziąć udział w cyklu bezpłatnych szkoleń w ramach Akademii Raportowania ESG.
Nowy standard ESRS stawia przed firmami dużo większe wymagania w porównaniu z dotychczasowymi wymogami obecnymi w polskim prawie. ESRSy są w ocenie ekspertów bardziej wymagające i złożone niż stosowany wcześniej standard GRI. Nakładają one na przedsiębiorstwa obowiązki podjęcia działań lub zaniechania dotychczasowych praktyk w ramach prowadzonego biznesu, tak aby móc zaraportować poprawę oddziaływania firmy i jej produktów czy usług na klimat, środowisko, zdrowie i samopoczucia pracowników, konsumentów czy lokalnej społeczności.
Choć, wydawałoby się, że do obowiązywania nowych wytycznych jest jeszcze dużo czasu, to nawet małe i średnie firmy już teraz powinny zainteresować się tematem. Przedsiębiorstwa jako pierwsze zobowiązane do raportowania ESG, będą zwracały uwagę na cały swój łańcuch dostaw i oczekiwały od przedsiębiorstw, z którymi współpracują, szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktu czy śladu węglowego.
Druga Edycja Akademii Raportowania ESG: rezultaty
Druga edycja Akademii Raportowania ESG to ponad 1600 osób zarejestrowanych użytkowników. Z czego w naszych szkoleniach na żywo uczestniczyło ponad 1300 osób. Podczas wydarzenia można było zadać pytania do ekspertów – wpłynęło ich ponad 200. Nasza praca została doceniona przez uczestników – całość projektu została oceniona bardzo wysoko – 4,78 / w skali do 5.
Akademia Raportowania ESG to cykl 6 szkoleń dla przedsiębiorców o nowych standardach raportowania pozafinansowego ESRS. W sumie szkolenie to 12 godzin prezentacji i rozmów z ekspertami. Akademię prowadziła Magdalena Krukowska- ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i dziennikarka magazynu Forbes Polska.
W czasie zakończonego cyklu poruszone zostały następujące tematy:
W czasie serii webinariów kolejno zajmiemy się:
- 16 czerwca: Wprowadzenie do raportowania zgodnego ze standardem ESRS
- 19 czerwca: ESRS E1 - Zmiana Klimatu (cz. 1)
- 21 czerwca: ESRS E1 - Zmiana Klimatu (cz. 2)
- 26 czerwca: ESRS E2 - Zanieczyszczenie
- 28 czerwca: ESRS E3 - Zasoby wodne i morskie + E4: Bioróżnorodność i ekosystemy
- 30 czerwca: E5 - Wykorzystywanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym
Uczestniczkami i uczestnikami Akademii byli m.in. eksperci ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, kontroli jakości, właściciele firm, CEO, inżynierowie, naukowcy, analitycy, audytorzy, radcy prawni.
Podczas cyklu szkoleń wiedzą podzielili się eksperci z KPMG, międzynarodowej firmy doradczej należącej do „wielkiej czwórki” firm audytorskich, eksperci Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), odpowiedzialnej za przygotowanie nowych standardów, eksperci Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR) oraz eksperci PKN ORLEN, prekursora i jednego z liderów raportowania niefinansowego w Polsce.
Porcja cennej wiedzy nadal dostępna dla wszystkich czytelników Forbesa
Choć cykl transmisji dobiegł już końca wszyscy zainteresowani tematyką ESRS mogą zapoznać się zarówno z zapisem webinarów, jak i z prezentacjami częsci prelegentów. Aby uzyskać dostęp, wystarczy nieodpłatnie zarejestrować się na platformie Eventory, link do strony: https://eventory.cc/event/akademia-raportowania-esg