Wodór w każdej gminie? Samorządy na drodze do zeroemisyjności

75 procent Europejczyków żyje w miastach, które odpowiadają za ponad 70 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Dlatego tworzenie lokalnych strategii zeroemisyjności jest tak istotne. W ich realizacji może pomóc m.in. transport zasilany wodorem.


Unia Europejska ma ambitne cele, które zakładają osiągnięcie neutralności do 2050 r. W praktyce ciężar dostosowania się do unijnych planów spadnie jednak ostatecznie na samorządy. Szczególnie na miasta, w których powstaje większość emisji.

O tym, czy i jak samorządy mogą samodzielnie wdrażać strategie klimatyczne, dyskutowali uczestnicy panelu „Czy jest możliwa lokalna polityka zeroemisyjności” w trakcie Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends w Sopocie. Gospodarzem debaty był Kompas ESG, inicjatywa „Forbesa” oraz Pracodawców RP, a jej partnerem strategicznym – PKN ORLEN.

– Sposobów dążenia do obniżenia emisyjności na poziomie lokalnym jest wiele, a kluczową rolę odgrywają tu spółki komunalne – wyliczał Marek Bogacki, przewodniczący rady Fundacji Instytut Samorządowy.

Jak podkreślał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, samorządy mają możliwość realizowania pojedynczych inwestycji. W tworzeniu kompleksowych strategii zeroemisyjności przeszkadzają jednak ograniczenia na poziomie centralnym, niedobór środków finansowych oraz brak wpływu na emisyjność przedsiębiorstw działających na ich terenie.

Jak jednak przekonywał Jakub Lubiński, dyrektor działu technologii wodorowych PKN ORLEN, możliwa jest współpraca przedsiębiorstw oraz samorządów, której efektem będzie obniżenie emisji gazów cieplarnianych.

– Jako firma, do 2030 r. obniżymy emisyjność naszych instalacji o 25 proc. Z drugiej strony jesteśmy wytwórcą rozwiązań wodorowych, które dzięki zaoferowaniu paliwa alternatywnego tę zeroemisyjność mają pomóc realizować właśnie m.in. samorządom, w komunikacji publicznej. Zawiązujemy partnerstwa z miastami, budując popyt na tego rodzaju rozwiązania, tworząc cały łańcuch wartości związany z dostarczaniem wodoru, w czym pomagają nam środki unijne – przekonywał Jakub Lubiński.

Ten tekst pochodzi z wydania Forbes 7/2023

Cały artykuł dostępny jest tutaj.