Raportowanie ESG nie musi być przykrym obowiązkiem

Choć obowiązek raportowania ESG będą miały na początek tylko największe firmy, już teraz powinny zainteresować się nim małe i średnie przedsiębiorstwa. Duże firmy będą szukały kontrahentów działających w duchu zrównoważonego rozwoju – przypomnieli członkowie rady programowej Kompasu ESG, organizowanego przez Pracodawców RP, pod patronem medialnym redakcji Forbes. Sponsorem strategicznym Kompasu ESG jest PKN ORLEN.

W listopadzie 2022 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która poszerzyła nie tylko zakres, ale i liczbę podmiotów objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego. Raportować będzie trzeba kwestie związane z ESG.

To skrót od angielskich słów: environmental, social, corporate governance, czyli: środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny. Raporty dotyczące ESG zaczną funkcjonować od 1 stycznia 2024 r. Raportować w 2025 r. będą musiały spółki notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W 2026 r. raport za 2025 r. będą musiały złożyć wszystkie duże przedsiębiorstwa, a od 1 stycznia 2026 r. (raportowanie w 2027 r.) – małe i średnie spółki, notowane na giełdzie.

Nowa szansa

To nie jest tylko i wyłącznie raportowanie, to zmiana sposobu działania, myślenia, przebudowanie wartości wewnątrz firm. Proces zmiany wymaga kilku lat, w związku z tym rozpoczęcie tego już dzisiaj spowoduje, że będziemy konkurencyjni na rynku” – zauważyli na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 1 czerwca, członkowie rady programowej Kompasu ESG, organizowanego przez Pracodawców RP, pod patronem medialnym redakcji Forbes. Sponsorem strategicznym Kompasu ESG jest PKN ORLEN. Kompas ESG ma na celu wymianę wiedzy środowisk naukowo-biznesowych i edukację biznesu na temat ESG. Celem spotkań rady programowej jest wypracowywanie stanowisk zgłaszanych za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego, formowanie postulatów polskich przedsiębiorców związanych z ESG, prezentacja perspektyw i potrzeb polskiego biznesu w gremiach doradczych Komisji Europejskiej.

Podczas ostatniego spotkania rady programowej Kompasu ESG eksperci podkreślali, że raportowanie niefinansowe warto traktować nie tylko jako obowiązek. „Warto zmienić retorykę i mówić, jakie wielkie korzyści i benefity wynikają z zainteresowania się, wdrożenia i wyprzedzania konkurencji w obszarze ESG. To dla wielu firm szansa, by stać się bardziej konkurencyjnymi” – zwracali uwagę uczestniczy spotkania. Dodawali, że jeśli raportowanie niefinansowe właściwie się zrozumie i wdroży do organizacji, to zyska się możliwość zmiany biznesu na lepsze, a tym samym odnotuje wzrost przedsiębiorstwa. Przypomnieli, że już teraz na działania w zakresie zrównoważonego rozwoju bacznie patrzą banki i odgrywają one coraz większą rolę przy decyzjach o przyznaniu finansowania.

Na aspekt szans i rozwoju zwracał uwagę również Daniel Obajtek, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny PKN ORLEN. – To ważne wyzwanie nie tylko dla firm, ale i całej gospodarki. Nie możemy jednak uwarunkowań, które są związane z transformacją, traktować jako zło konieczne. Rozwojowo mogą nas posunąć do przodu. Zawsze w takich sytuacjach dopatruję się nowych szans, nowych możliwości rozwojowych – mówił prezes ORLENU. Zauważył, że biznes nie może iść na przekór środowisku czy potrzebom klienta. – Klient będzie zmieniał oczekiwania w oparciu o Europę i świat – mówił Daniel Obajtek.

Dodał, że biznes czeka bardzo dużo wyzwań. – Widzimy zmianę myślenia o gospodarce, biznesie, o całej kwestii zeroemisyjności. Już teraz musimy patrzeć na nowe technologie. Zeroemisyjne technologie zagwarantują nam nie tylko biznes, ale i bezpieczeństwo – zauważył.

Małe firmy nie powinny czekać

Raportowanie ESG dopiero w 2026 r. obejmie małe i średnie firmy. Te złożą pierwszy raport w 2027 r. Na posiedzeniu rady programowej 1 czerwca, która poprzedziła I Konferencję Kompas ESG, eksperci zwrócili uwagę, że najmniejsze biznesy nie powinny biernie czekać, a już teraz interesować się nowym obowiązkiem. „Ważne jest pracowanie z małymi spółkami, których standardy i obowiązek raportowania będzie dotyczył najpóźniej. Duże firmy będą musiały dobierać kontrahentów, którzy sprzedają materiały możliwe do poddania recyklingowi, które będą posiadały dane o emisyjności. Przygotowanie mniejszych firm, które będą potrzebne tym największym jest niezwykle istotne” – podkreślali w rozmowach.

Wszyscy zgodzili się co do jednego – priorytetem obecnie jest edukacja, która pozwoli lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany i lepiej się do nich dostosować.

W radzie programowej Kompasu ESG zasiadają: Tomasz Barańczyk, Partner, Lider ESG w PwC Polska, Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w PKN Orlen, Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski, Barbara Dragan, prezes zarządu Misters Audytor Advisers, Beata Drzazga, prezes zarządu Drzazga Clinic, Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Pracodawcy RP, Stanisław Dziekoński, prezes zarządu Warsaw New Technology Foundation, Joanna Gaca, prezes zarządu Karmar S.A., Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat, Piotr Kamiński, wiceprezes zarządu Pracodawcy RP, Jarosław Królewski, prezes zarządu Synerise, Piotr Krupa, prezes zarządu i założyciel Kruk S.A., Stacy Ligas, prezes zarządu KPMG, Marek Maślanka, prezes zarządu MDM Holding, Cezary Łysenko, członek zarządu Budmiex, Beata Mońka, prezes zarządu Art of Networking, pełnomocnik zarządu ds. ESG Pracodawcy RP, Daniel Obajtek, prezes zarządu ESG, Iwona Olejniczak, członek zarządu PKN Orlen, Krzysztof Pietraszkiewicz, wiceprezes zarządu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, Aleksander Poniewierski, Global Digital and Emerging Technology Leader EY, Ewa Sowińska, partner w ESO Audit, dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol S.A., Wojciech Trojanowski, członek zarządu Starbag S.A., Mateusz Wcześniak, prezes zarządu Movie Games, Tomasz Wiśniowski, wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników Giełda Papierów Wartościowych, Artur Wiza, wiceprezes zarządu Assec, Irena Pichola, partner, lider ESG w Deloitte.


Cały artykuł dostępny jest tutaj.