Nadal trwa debata nad regulacjami ws. raportowania ESG

Raportowanie finansowe i niefinansowe jest konieczne – mówi Janusz Pietkiewicz, Pracodawcy RP, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Zwraca jednak uwagę na szczegóły. –To kosztuje, przepisy nie są jeszcze dokładnie znane firmom, sporo zależy też od rodzaju firm, o których mówimy – dodaje.

– Duże firmy do nowego obowiązku przygotowywały się co najmniej od 2-3 lat – zauważa Janusz Pietkiewicz. To oznacza, że są w lepszej sytuacji niż pozostałe.

Warto przypomnieć, że pomysł dotyczący raportowania niefinansowego ESG pochodzi z rynku amerykańskiego. – W Europie przyjął się bardzo dobrze, ale rozwija się zbyt biurokratycznie – wskazuje ekspert. Tymczasem Amerykanie częściowo odchodzą od pierwotnych założeń. – Wszyscy zrozumieli, że to kosztuje i wpływa na konkurencyjność biznesu – zauważa Janusz Pietkiewicz.

W trakcie ostatniego w 2023 r. spotkania w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w ramach inicjatywy Kompas ESG gościem specjalnym był Sven Gantner, Head of Unit for asset management w Komisji Europejskiej.

Jak zauważa Janusz Pietkiewicz, przygotowywane przepisy dotyczące małych i średnich firm zakładały dobrowolność w zakresie raportowania ESG. Tymczasem na horyzoncie rysują się nowe obowiązki. Organizacje pracodawców zakładają, że w kolejnym roku niezbędne będzie kontynuowanie dyskusji z Komisją Europejską na temat kształtu nowych regulacji.

Cały artykuł dostępny jest tutaj.