Formalnie do 30 czerwca ma zostać przyjęty nowy standard raportowania ESRS. Choć na razie raporty niefinansowe składać będą tylko wybrane firmy, to nowy obowiązek wpłynie istotnie na działalność wszystkich przedsiębiorstw. Jak się do niego przygotować? Tego można się dowiedzieć w ramach II Edycji Akademii Raportowania ESG, realizowanej w ramach platformy Kompas ESG. Udział w Akademii jest bezpłatny.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Akademii Raportowania ESG. Pierwsze szkolenie już 16 czerwca 2023 o godzinie 10.00.
Dnia 16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD). Zgodnie z nią, wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Informacje te będą raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju tzw. ESRS (Europejski Standard Zrównoważonego Raportowania).
Zmiany lada chwila
Pracę nad nowymi standardami ESRS nadal trwają. Formalne ich przyjęcie powinno nastąpić do 30 czerwca 2023 r. Pierwsza sprawozdawczość według nowych zasad, powinna dotyczyć roku obrotowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie. Początkowo dyrektywa obejmie tylko największe firmy. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązek raportowania przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 osób, będących jednostkami zainteresowania publicznego. Spółki te będą musiały przygotować pierwsze raporty zgodnie z nowymi standardami w roku 2025, za rok 2024. Za rok 2025 r. raportować informacje o zrównoważonym rozwoju będą musiały wszystkie firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Natomiast w 2027 r., raporty za 2026 r. będą musiały już składać małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 10 pracowników.
Zarejestruj się bezpłatnie teraz! Startujemy już 16 czerwca.
Dobry moment na zdobycie wiedzy
Prędzej czy później, nowy obowiązek raportowania będzie dotyczył wszystkich firm w Polsce. Ale nawet od 2024 r., gdy obejmie tylko największe przedsiębiorstwa, pośrednio będzie wpływał na cały rynek. Dlaczego? Przedsiębiorstwa jako pierwsze zobowiązane do raportowania ESG, będą zwracały uwagę na cały swój łańcuch dostaw i oczekiwały od przedsiębiorstw, z którymi współpracują, szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktu czy śladu węglowego.
Raportowanie niefinansowe nie powinno być jednak traktowane jako przykry obowiązek. To doskonała możliwość dla organizacji do nakreślenia celów środowiskowych i społecznych, uporządkowania wewnętrznych procesów czy rewizji podjętych działań. Aby jak najlepiej sprostać nowemu obowiązkowi, i jak najlepiej się do niego przygotować, redakcja Magazynu Frobes, Pracodawcy RP, KPRM jako partner merytoryczny i PKN Orlen jako partner strategiczny zapraszają do udziału w II Edycji Akademii Raportowania ESG realizowanej w ramach platformy Kompas ESG.
Na początek - środowisko
To kolejny cykl szkoleń, który przybliża nadchodzące dla firm zmiany. W pierwszym cyklu szkoleń eksperci skupili się na ogólnych zasadach raportowania niefinansowego i wyzwaniach, jakie nowe regulacje prawne i wymagania inwestorów stawiają przed przedsiębiorcami.
Druga edycja Akademii będzie w całości poświęcona nowemu standardowi raportowania ESRS. Nowy standard stawia przed firmami dużo większe wymagania w porównaniu z dotychczasowymi wymogami obecnymi w polskim prawie. Nowe standardy ESRS zostały podzielone na trzy grupy elementów: Środowisko (ESRS E-1 do E5), Społeczeństwo (ESRS S1- do S4), Ład zarządczy (ESRS G1).
W czerwcowej edycji Akademii Raportowania ESG eksperci skupią się na wskaźnikach z grupy E - „Środowisko”. W planie Akademii przewidziano:
- 16 czerwca: Wprowadzenie do raportowania zgodnego ze standardem ESRS
- 19 czerwca: ESRS E1 - Zmiana Klimatu (cz. 1)
- 21 czerwca: ESRS E1 - Zmiana Klimatu (cz. 2)
- 26 czerwca: ESRS E2 - Zanieczyszczenie
- 28 czerwca: ESRS E3 - Zasoby wodne i morskie + E4: Bioróżnorodność i ekosystemy
- 30 czerwca: E5 - Wykorzystywanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym
W czasie webinariów swoją wiedzą podzielą się eksperci z KPMG, międzynarodowej firmy doradczej należącej do „wielkiej czwórki” firm audytorskich, eksperci Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), odpowiedzialnej za przygotowanie nowych standardów, eksperci Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR) oraz eksperci PKN ORLEN, prekursora i jednego z liderów raportowania niefinansowego w Polsce.
Każdy uczestnik webinariów, który zapozna się co najmniej czterema z sześciu materiałów otrzyma drogą mailową cyfrowy certyfikat uczestnictwa w Akademii Raportowania ESG Forbes (ESRS E). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, realizowany przez platformę Eventory.
Kompas ESG to platforma współpracy liderów zmian w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zainicjowana przez Pracodawców RP, której sponsorem strategicznym jest PKN Orlen. Głównym partnerem merytorycznym Akademii Kompasu ESG jest KPMG, a wpierającym partnerem merytorycznym VELMA.
Zarejestruj się bezpłatnie teraz! Startujemy już 16 czerwca.
Cały artykuł dostępny jest tutaj.