Prawdziwe znaczenie „S”, czyli czego nie wyczytasz w raporcie ESG - dyskusja podczas Open Eyes Economy Summit

Dla świata biznesu ESG to wyzwanie, kolejne obowiązki, ale też nowe korzyści. Rozmawiali o tym eksperci podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie. Polskie firmy wdrażają najwyższe standardy ESG i w ramach Kompasu ESG dzielą się swoim doświadczeniem.

W czasach kryzysu, wojny, pandemii, kluczowa jest potrzeba dbania o człowieka, empatia, zaangażowanie, zwykła ludzka troska. W tym kontekście, ESG to nie tylko konieczność, ale długotrwała wartość i korzyść. Beata Mońka zaznaczyła, że rada nadzorcza ma wpływ na to, by wymagać od zarządów egzekwowania strategii ESG, która powinna być częścią strategii biznesowej firmy. – Zarządy mają ogromne możliwości, by edukować na temat ESG. - mówiła Beata Mońka, pełnomocnik zarządu Pracodawców RP ds. ESG

Diversity & inclusion są filarem 'S', czyli społecznego obszaru ESG. Pracownicy i pracownice są największym skarbem organizacji i od tego, jak oni się czują w tych konkretnych organizacjach, zależy jak te organizacje będą działać, jak będą efektywne i wydajne. Obszar związany z różnorodnością i włączeniem ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników, ale też bezpieczeństwo funkcjonowania samej organizacji - podkreśla Ewa Leśnowolska, dyrektorka operacyjna, DEI Alliance.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Coraz więcej firm bierze udział w procesach ocen i rankingów, i ich odpowiedź na wyzwania ESG przesądza o tym, czy dostaną dofinansowanie, czy będą mgli wziąć udział w danym programie, jak dużo zapłacą za ubezpieczenie - podkreślił Rafał Olesiński, partner zarządzający Olesiński i Wspólnicy.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

W tej chwili obowiązek raportowania pewnych danych niefinansowych mają duże podmioty, tzw. jednostki zainteresowania publicznego. To spółki giełdowe i instytucje finansowe oraz pewne inne firmy wymienione w ustawie o rachunkowości - to są duże firmy, które mają co najmniej pięciuset pracowników i odpowiednią sumę bilansową czy przychody. One mają taki obowiązek dziś. A obowiązek, który będzie wynikał z nowej dyrektywy, która będzie mówiła o raportowaniu zrównoważonego rozwoju, będą miały te firmy od 2024 r. A w 2026 r. pojawią się raportu spółek dużych - zaznaczyła Ewa Sowińska, biegła rewidentka, członkini Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Śledzimy trendy, obserwujemy rynek, naszą konkurencję, patrzymy na regulacje, zwłaszcza unijne, które są kierunkowskazem wskazującym drogę, jaką powinniśmy iść. Zbieramy informacje i decydujemy, jakie działania w naszej firmy realizować i wdrażać, by być firmą bardziej zrównoważoną - Patrycja Zbytniewska, Liderka ds. polityki społecznej i raportowania niefinansowego w LPP.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Pełna relacja z panelu dostępna jest tutaj.

***