Okrągłe Stoły "Raportowanie ESG"

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pracodawcy RP we współpracy z Forbes zainicjowali projekt KOMPAS ESG. Razem stawiamy sobie niezwykle ambitne cele. Chcemy określić niezbędne standardy, które powinny być zastosowane do raportowania ESG przez polskie firmy. Wskażemy kto i na jakich zasadach będzie musiał wypełniać raporty. I w końcu chcemy upowszechnić wiedzę na temat standardów ESG w polskim życiu gospodarczym.

Naszym celem jest tworzenie racjonalnych, merytorycznie poprawnych mechanizmów zapewniających optymalne wdrażanie standardów ESG. Procesy te są zbyt ważny dla przyszłości każdego z nas, dlatego, by raportowanie spełniło pokładane w nim nadzieje konieczne jest wypracowanie jednolitych standardów i sposobu przygotowywania. Jako istotny członek Unii Europejskiej chcemy przekazywać unijnym organom, odpowiedzialnym za legislacje, opracowane przez nas merytoryczne uwagi dotyczące ESG.

Inicjując nasze aktywności w ramach projektu Kompas ESG - 1 grudnia w ramach Kongresu Kapitału Polskiego zaprezentowaliśmy skład Rady Programowej Kompas ESG.

Zachęcamy też do aktywnego udziału w okrągłych stołach, które zaplanowaliśmy na najbliższe tygodnie. W trakcie tych obrad i dyskusji chcemy wypracować wnioski i opinie na temat wdrażania i raportowania ESG.

1. Okrągły stół – raportowanie ESG w branży budowlanej i deweloperskiej– szansa czy problem? Całość debaty dostępna jest tutaj. Relacja z debaty tutaj.

Wypowiedzi ekspertów:

Przykład powinien iść z góry. Najwyższe organy korporacyjne, czyli rada nadzorcza i zarząd muszą być świadome odpowiedzialności oraz edukacji na temat ESG w firmach. Tego też będą wymagać standardy Unii Europejskiej. Potrzebne będą warsztaty, szkolenia i to również obejmujące najwyższe organy spółek oraz pracowników - Iwona Sroka, członkini Rady Pracodawców RP, członkini zarządu Murapol S.A.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

2. Okrągły stół – raportowanie ESG w branży paliwowo-energetycznej – szansa czy problem? Całość debaty dostępna jest tutaj. Relacja z debaty tutaj.

Wypowiedzi ekspertów:

W Polsce większość głównych spółek sektora paliwowo-energetycznego to spółki giełdowe, więc wdrażają już one procedury związane z raportowaniem ESG. Część z nich rozpoczęła takie działania wcześniej i robią to co roku. Transformacja w tym sektorze wymaga dużo wyższych kosztów i dłuższego czasu na przeprowadzenie koniecznych inwestycji -mówi Emilia Michałowska, Sustainability Manager w Deloitte Polska.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

 Jeśli działalność firmy będzie zrównoważona to warunki finansowania ze środków unijnych, jak i środków bankowych, mogą okazać się o wiele bardziej korzystne. Taka działalność musi spełniać warunki taksonomii europejskiej w zakresie zielonych inwestycji - zaznaczyła Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor PwC Polska.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

3. Okrągły stół – Jak i kto powinien przygotowywać raporty ESG? Całość debaty dostępna jest tutaj. Relacja z debaty tutaj.

Wypowiedzi ekspertów:

Jak zawsze dla sukcesu w tak ważnej kwestii, potrzebujemy działań odgórnych - ze strony zarządzających organizacjami, ale również takich 'od dołu' organizacji. ESG musi stać się ważnym elementem agendy, z nadanym odgórnie priorytetem, a następnie skaskadowano w organizacji. Natomiast zaangażowanie za biznes i ochronę środowiska jest obowiązkiem każdego z nas - podkreśla Aleksandra Wolska, wiceprezes LSP Group.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Biegli rewidenci aktywnie włączają się w proces wdrażania ESG. Wspieramy przedsiębiorców poprzez szkolenia, które przybliżają te zagadnienia, które są tak ważne dla budowania sprawozdania ESG - Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. 

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Zrównoważone podejście do biznesu nie jest tylko oczekiwaniem z zewnątrz - od inwestorów czy klientów - i dobrze jest dostrzec korzyści płynące z wdrażania ESG. To też świetna okazja i świetny pretekst, by przyjrzeć się temu, co warto zmienić w firmie, które polityki czy procedury rozwijać, żeby poprawić procesy zarządzania i minimalizowania ryzyka w każdej organizacji - Katarzyna Jędrzejewska, Senior Consultant, Sustainability Consulting Central Europe w Deloitte Advisory.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

4. Okrągły stół – raportowanie ESG w branży zdrowia – szansa czy problem? Całość debaty dostępna jest tutaj. Relacja z debaty tutaj.

Wypowiedzi ekspertów:

Jako PZU Zdrowie mocno skupiamy się na kwestiach społecznych, bardzo ważna dla nas jest profilaktyka. Podejmujemy wiele działań na rzecz naszych pacjentów i społeczności lokalnych tam, gdzie znajdują się nasze placówki medyczne – mówi Aleksandra Jelska, starsza specjalistka ds. ESG i sponsoringu w PZU Zdrowie. 

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

W raporcie ESG powinny znaleźć się konkrety, napisane konkretnym językiem, raport nie powinien być nadmiernie rozbudowany. W raportach ESG wymaganych jest coraz więcej danych liczbowych, takich które można porównywać pomiędzy spółkami, a także w kolejnych latach - Barbara Kopeć, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, pełnomocnik zarządu Diagnostyka S.A. ds. ESG.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

Już 20 lat temu myślałam o satysfakcji moich pracowników - zwłaszcza pielęgniarek, pracowników biurowych - i to nie dlatego, że przewidywałam, że kiedyś powstaną regulacje ESG. Chciałam jako prezes współpracować z troską i z sercem, a także zainteresowaniem o tym, jak - nie tylko finansowo - nagradzać ludzi. To ważny element 'S' w ESG - zaznacza Beata Drzazga, prezes BetaMed, pełnomocnik Prezesa Zarządu Pracodawców RP ds. polityki senioralnej i opieki długoterminowej.

Cała wypowiedź eksperta dostępna jest tutaj.

5. Okrągły stół – raportowanie ESG w branży FMCG – szansa czy problem? (tba)

6. Europejski okrągły stół w Brukseli z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców z krajów członkowskich, przedstawiciela Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego organizowany w ramach EKES (ciało doradcze Komisji Europejskiej) 


Liczymy na zagazowanie przedstawicieli Zarządów firm i organizacji, by nadać właściwą rangę i skoncentrować się na zbudowaniu świadomości idei ESG.

Partnerem Strategicznym projektu jest PKN ORLEN S.A.

Relacja z Okrągłych Stołów dostępna jest tutaj.

Orlen stawia na ESG. Do 2050 roku Spółka chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. – mówi Stanisław Barański dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w PKN ORLEN S.A. Wypowiedź tutaj.

***