Tekst ustawy o nowelizacji budżetu potwierdza, że deficyt będzie ogromny. Wyniesie 109 mld zł. Zdaniem głównego ekonomisty Pracodawców RP dr. Sławomira Dudka jest to bardzo duża wartość biorąc pod uwagę wykonanie budżetu po lipcu oraz fakt, że ogromna część wydatków związanych z COVID-19 i tak jest realizowana poza budżetem.
Ponadto w nowelizacji nie ma istotnych informacji o stanie finansów państwa. Brakuje danych o deficycie w całym sektorze finansów publicznych, a co najważniejsze, nie przedstawiono informacji o długu publicznym. Zdaniem Dudka zakres informacyjny nowelizacji jest wybiórczy. Pogłębia wręcz zamieszanie w kontekście nieprzejrzystości finansów publicznych, które raportowała w wynikach kontroli Najwyższa Izba Kontroli, a obecnie zgłaszają ekonomiści.
Z racji swojej wagi oraz wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy Polski projekt nowelizacji ustawy budżetowej bez wątpienia powinien być skonsultowany z partnerami społecznymi i stanąć na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Ważne jest, aby reprezentanci pracowników i pracodawców mogli zapoznać się z uzasadnieniem stojącym za nowelizacją, usłyszeć argumenty od przedstawicieli Rządu i podjąć z nimi dyskusję. Jest to tym bardziej ważne, gdyż to właśnie pracownicy i pracodawcy są bezpośrednio najbardziej poszkodowani przez efekty pandemii, która jest przyczyną nowelizacji budżetu. W obecnych warunkach dialog na temat finansów publicznych powinien być prowadzony na bieżąco na forum RDS.
Pracodawcy RP